Dostupni smo 24h
7 dana u nedelji

Balansirana ishrana trudnica

25 августа, 2022

Ishrana i uravnotežen unos namirnica tokom trudnoće su izuzetno važni ako želite da sprečite gojaznost. Ključne komponente zdravog načina života tokom trudnoće su ravnomerno povećanje telesne težine, uravnotežena ishrana, redovno vežbanje i odgovarajuća i pravovremena suplementacija vitaminima i mineralima.

Većina žena ima tendenciju da dobije mnogo više na težini dok su trudne nego obično. To se dešava zato što mnoge od njih veruju u mit da treba da jedu za dvoje ili više, u zavisnosti od broja dece koju očekuju. Kasnije može biti teže skinuti tu težinu i vratiti se u fizičko stanje u kojem ste bili pre trudnoće. Dakle, bolje sprečiti nego lečiti.

Za održavanje zdrave trudnoće potrebno je uneti oko 300 dodatnih kalorija svakog dana. Ove kalorije treba da potiču iz uravnoteženog unosa proteina, voća, povrća i celih žitarica. Šećere i masti treba svesti na minimum. Zdrava, dobro izbalansirana ishrana takođe može pomoći u smanjenju nekih simptoma trudnoće, kao što su mučnina i zatvor.

Važan deo ishrane u trudnoći je unos tečnosti. Dovoljno tečnosti se može uneti ako popijete nekoliko čaša vode svakog dana, pored tečnosti u vidu sokova i čorbastih jela. Međutim, treba ograničiti unos kofeina i veštačkih zaslađivača, a izbegavati sve oblike alkohola. Namirnice koje su korisne za zdravlje i razvoj fetusa tokom trudnoće su povrće, voće, mlečni proizvodi, žitarice i proteini. Namirnice koje treba izbegavati tokom trudnoće su nepasterizovano mleko i hrana napravljena od nepasterizovanog mleka, viršle i meso za ručak, sirova i nedovoljno kuvana morska hrana, jaja i meso, rashlađene paštete i mesne namaze i rashlađeni dimljeni morski plodovi.

Većina zdravstvenih radnika ili babica će propisati prenatalni dodatak pre začeća ili ubrzo nakon toga kako bi bili sigurni da su sve vaše potrebe u ishrani zadovoljene. Međutim, prenatalni dodatak ne zamenjuje zdravu ishranu.

 

Folna kiselina je hranljivi sastojak koji se nalazi u pojedinom zelenom lisnatom povrću, većini bobičastog voća, orašastim plodovima, pasulju, citrusima, obogaćenim žitaricama i nekim vitaminskim suplementima. Folna kiselina može pomoći u smanjenju rizika od defekata neuralne cevi, od kojih su urođeni defekti mozga i kičmene moždine. Defekti neuralne cevi mogu dovesti do različitog stepena paralize, inkontinencije, a ponekad i intelektualnog invaliditeta.

Folna kiselina je najkorisnija tokom prvih 28 dana nakon začeća, kada se javlja većina defekata neuralne cevi. Nažalost, možda nećete shvatiti da ste trudni pre 28 dana. Stoga, vaš unos folne kiseline treba da počne pre začeća i da se nastavi tokom trudnoće. Vaš zdravstveni radnik ili babica će vam preporučiti odgovarajuću količinu folne kiseline koja će zadovoljiti vaše individualne potrebe.

Na primer, žene koje uzimaju antiepileptičke lekove možda će morati da uzimaju veće doze folne kiseline da bi sprečile defekte neuralne cevi. Trebalo bi da se konsultuju sa svojim zdravstvenim radnicima kada razmišljaju o pokušaju da zatrudne.

Sve u svemu, uravnotežena ishrana, zajedno sa unosom vitamina i redovnim vežbanjem, može pomoći trudnicama da se nose sa svim neprijatnostima sa kojima se mogu susresti tokom trudnoće i da uživaju u tom periodu svog života.