Dostupni smo 24h 7 dana u nedelji
24 новембра, 2022
Trudnoća može biti radostan i uzbudljiv životni period za ženu, ali nepredvidive poteškoće u pogledu medicinskih stanja mogu imati negativne posledice na opšte zdravstveno stanje žene, kao i na bebu. Dakle, redovni lekarski pregledi su izuzetno važni u prevenciji ozbiljnih bolesti kako bi se obezbedilo dobro i majke i bebe.
Istovremeno, to je kritičan period koji zahteva pomno praćenje fizičkog stanja žene jer zdravlje njihove novorođenčadi u velikoj meri zavisi od prenatalne nege. Prenatalna nega je medicinska nega namenjena isključivo trudnicama. Da bi obezbedile zdravu trudnoću do porođaja, buduće majke treba da se pridržavaju rasporeda pregleda trudnoće. Tokom ove serije poseta, majke mogu da razgovaraju sa lekarom o važnim stvarima u vezi sa svojim zdravljem i zdravljem svoje bebe.
Još jedan ključni aspekt praćenja trudnoće zahteva da se buduće majke podvrgnu fizičkim pregledima, proveri težine, laboratorijskim testovima i ultrazvučnom pregledu. Imajući ovo u vidu, žene koje imaju prenatalnu negu mogu biti sigurnije i tako izbeći komplikacije povezane sa trudnoćom, kao što su visok krvni pritisak ili dijabetes.
Tokom pregleda trudnoće, lekari takođe mogu da prepišu prenatalne vitamine kako bi promovisali zdrav razvoj fetusa u materici. Iz toga sledi da je prenatalna nega siguran način da trudnice dobiju prave lekove, ishranu ili lečenje ako je potrebno.
Svaka prenatalna poseta lekaru podrazumeva da buduće majke prođu nekoliko testova. Neki od najčešćih testova i skenera koji su deo pregleda trudnoće su genetski skrining, ultrazvučni pregledi, amniocenteza, hronično uzimanje uzoraka resica, praćenje fetusa, test tolerancije na glukozu i kultura streptokoka grupe B.
O svakom od ovih testova ćemo detaljnije govoriti u nekim od naših narednih blogova, a do tada vodite računa o svom zdravlju tokom trudnoće, jer na taj način ne štitite samo sebe već i svoju bebu.