Dostupni smo 24h 7 dana u nedelji
13 априла, 2020
Plač predstavalja osnovni vid komunikacije novorođenčeta sa okolinom u prvim mesecima života. Ono je jasan znak da beba ima neku potrebu ili nelagodu, ali je nespecifičan i na osnovu njega, ne može se odrediti njegov razlog. Jedan od čestih uzroka plača kod bebe u prvim mesecima života su kolike (u narodu poznatiji kao “grčevi“).
Šta su kolike?
Kolike predstavljaju funkcionalni poremećaj digestivnog trakta bebe. Karakterišu se naglom pojavom intenzivnog neutešnog plača sitog i predhodno zdravog novorođenčeta. Osim plača, javlja se crvenilo u licu, beba savija noge ka trbuhu koji je obično napet i osetljiv. Tradicionalna definicija infantilnih kolika podrazumeva Wessel-ovo “pravilo trojke“ koje glasi: pojava epizoda neutešnog plača duže od 3 časa dnevno, tokom bar 3 dana nedeljno u toku najmanje 3 nedelje. Ukoliko je prisutan neki drugi znak bolesti koji dovodi do plača novorođenčeta, isključuje se dijagnoza kolika.
Javljaju se od druge nedelje do petog meseca života, najčešće u drugom mesecu. Počinju da se javljaju uglavnom u kasnim poslepodnevnim i večernjim satima.
Zašto nastaju kolike?
Do sada nije poznat pravi uzrok kolika kod novorođenčadi. Postoje mnogi potencijalni uzroci kao što su nezrelost centralnog nervnog sistema, poremećaj crevne mikrobiote, preosetljivost na proteine kravljeg mleka, kao i nepravilna tehnika dojenja. Nekoliko studija je pokazalo povezanost infantilnih kolika i migrene, te je veća verovatnoća pojave kolika kod beba majki koje su obolele od migrene. Javljaju se podjednako kod dečaka i devojčica i nije uočena razlika u pojavi kolika kod dojenih beba i kod beba koje se hrane mlečnom formulom.
Kako se dijagnostikuju kolike?
Ne postoji specifičan test za dijagnozu kolika. Dijagnoza se postavlja na osnovu isključivanja drugih medicinskih uzroka. Mora se isključiti postojanje drugog uzroka plača kod bebe (npr. infekcija), a lekar će vas pitati o karakteru i učestalosti plača bebe. Roditelji nakon nekog vremena, mogu da prepoznaju karakterističan plač i ponašanje bebe ukoliko ima kolike. Roditelji, pogotovo koji se prvi put susreću sa ovim problemom, imaju problem u prepoznavanju kolika kod svoje bebe, tako da ukoliko posumnjate da se radi o kolikama, ili ako beba ima još neke znake bolesti, kontaktirajte svog pedijatra.
Koja je terapija kolika?
Ne postoji specifičan tretman kolika kod novorođenčadi. Prvo morate proveriti da li je beba sita ili plače zbog nekog fiziološkog razloga (nedostatak sna, mokra pelena). Najbolja kontrola kolika se postiže prevencijom, koja podrazumeva: pravilnu tehniku dojenja, pravilnu ishrana i zrave životne navike majke i stvaranje pravilnog odnosa majke i bebe.
Tokom hranjenja bebe na flašicu ili usled nepravilog hvata i tehnike podoja dešava se vrlo često da beba proguta i određenu količinu vazduha koja dovodi do stvaranja neprijatnog osećaja nadutosti. Zbog toga je od izuzetno velikog značaja da beba podrigne nakon svakog obroka ukoliko ima problema sa kolikama. Da bi lakše podrignula, bebu možete držati na ramenu, na krilu licem okrenutim ka dole ili uspravno u sedećem položaju. Ukoliko beba jede na flašicu, idealno bi bilo da podrigne na svakih 60ml, a ukoliko dojite bebu pre prebacivanja na sledeću dojku ili nakon završetka podoja.
Majke tokom laktacije treba da izbegavaju hranu koja nadima (kupus, kelj, pasulj) i alkoholna pića. Studije su pokazale da se kolike češće javljaju kod beba majki koje su pušači, te se savetuje prestanak pušenja. Treba graditi pravilan odnos sa svojom bebom i pružati joj dovoljno pažnje, što umiruje bebu i smanjuje dužinu plakanja kod kolika. Roditelji treba biti pripremljeni ukoliko se pojave kolike, zato što nesigurnost roditelja može da dovede do produženog plača. Masaža beba može dovesti do ublažavanja kolika taktilnom stimulacijom trbuščića bebe, koja ujedno doprinosi psihološkom povezivanju roditelja i bebe.
Takođe postoji medikamentozna terapija koja može ublažiti kolike. S obzirom da je jedan od potencijalnih uzroka kolika, nepravilna mikrobiota creva, primena probiotskih kapi može smanjiti učestalost pojave kolika kod nekih beba. Primena mlečne formule koja sadrži hidrolizovane proteine surutke i snižene nivoe laktoze, može ublažiti kolike, kod beba koje se hrane mlečnom formulom.
Na kraju treba naglastiti da su kolike samoograničavajuće oboljenje, koje prolazi do petog meseca života, neostavljajući nikakve posledice.